FORELLE
A Forelle orsókat - a Rileh Rexhez hasonlóan - a keletnémet Germina gyártotta. Az előbbihez hasonlóan, szintén nagyon elterjedt és kedvelt orsók voltak - köszönhetően a megbízható, precíz működésüknek, jól eltalált formatervüknek.
Két változatban készültek, a két változat közötti minimális változtatás csak a hajtókart és a zsinórvezetőt érintette.
A Forelle 25-30-as méretű orsó, fém házzal, műanyag rotorral, gombnyomással levehető, műanyag dobbal. A dob már nem csészés, hanem szoknyás - tehát az alsó palástja a rotoron kívül található. A visszaforgásgátló (mely egyébként már „néma”), a hajtókar alatti műanyag gomb előre-hátra tolásával kapcsolható.
A zsinórvezető már mutat görgőre emlékeztető vonásokat, de görgőnek mégsem nevezhető, hiszen a kialakítása miatt vajmi kevés esély van arra, hogy a tengelyén önszántából elforduljon - az orsóhoz adott leírásban is „állítható”-ként említik. Ez gyakorlatilag annyit jelent, hogy berágódása esetén, a csavar meglazítása után fordíthatunk rajta, így a zsinór ismét ép felülettel érintkezik egy darabig.
A felkapókar egyszerű és könnyű, visszaváltó mechanizmusa ötletes, jól működő megoldás. A fék mindössze egy fémlamellából és egy filcbetétből áll, de rendszeresen karbantartva megfelelően működik.
Egy golyóscsapágyat tartalmazó, könnyű és precíz működésű szerkezet, ebben a méretben messze a legjobb volt a hazánkban beszerezhető, szocialista típusok között
A műanyag házfedelet egyetlen csavar tartja (nem túl stabilan), a hajtókart tengelyirányban meghúzva tudjuk behajtani
A fék hangját adó rugós szerkezet sokkal tartósabb a legtöbb akkori orsón alkalmazott, műanyagba olvasztott fémlapocskánál
A fékcsillag alatti számozott műanyaglap segítségével észben tarthatjuk, hányas zsinórt tekercseltünk az adott dobra
Hasonlóan strapabíró anyagokból készült, precízen összeszerelt meghajtó szerkezettel manapság csak egy prémium kategóriájú orsónál találkozhatunk - a Forelle annak idején "tucatáru" volt...
_ _ _
A Forelle orsó tervezője, Martin Treppenhauer 1925-től foglalkozott műszaki berendezések, majd 1945-től horgászorsók gyártásával. Nevéhez fűződik többek között az első német hátsófékes orsó is. Cégét 1972-ben államosították, és az addig EMTÉ (nevének kezdőbetűiből – M.T.) néven készült orsót a továbbiakban Germina Forelle néven gyártották (1989-ig).