HOKÉV bambusznád horgászbot
Az üvegbotokat megelőzően a bambusznád volt a legáltalánosabban használt horgászbot-alapanyag. A bambuszbotokat házilag is készítették, a legkülönfélébb gyűrűkkel és nyélmegoldásokkal. Gyakran előfordult, hogy "orsóként" mindössze a nyélbe, egymástól néhány centiméter távolságra bevert két darab szög funkcionált. Erre tekerték fel azt a néhány méternyi zsinórt, amihez sikerült hozzájutni...
A HOKÉV is gyártott bambuszbotokat, különböző méretekben. Ezeknél a botoknál természetesen nincs értelme akcióról és dobósúlyról beszélni - arra használta őket a horgász, amire a kipróbálás alapján alkalmasnak találta.
A képeken látható 3 méteres bot meglepően könnyű és rugalmas - erős a kísértés, hogy nyáron egy úszós pontyozás alkalmával kipróbáljam...
A nyél kényelmes fogású, esztergált keményfa
Az orsórögzítő egy réz papucsból (melyet apró szögekkel rögzítettek) és egy rézgyűrűből áll
A drótgyűrűk és a korabeli, kerámiabetétes spiccgyűrű a HOKÉV más botjairól ismerősek
A toldás fémhüvelyét ezeknél a botoknál nem krómozták
_ _ _
A bambusznád horgászbotok házilagos "gyártása" hosszabb folyamat volt. A kivágott szálat mindenekelőtt kiszárították és kiegyenesítették. A sok munkát nem, de annál több időt igénylő szárítás ősztől tavaszig tartott (például a padláson), mégpedig függesztve : a bot felső végét rögzítették, majd az alsó végére súlyokat kötöttek. A lassú száradás és a rákötött súlyok tavaszra egy egyenes, szívós, strapabíró botot eredményeztek. Az esetlegesen megmaradt görbületeket - a bambusznád előnyös tulajdonságát kihasználva - gázláng fölötti melegítéssel tüntették el.
Következhetett a gyűrűzés : olcsó, könnyen hozzáférhető anyag volt a bicikliküllő, de használtak mindenféle egyéb drót-, achát- vagy korabeli kerámiabetétes gyűrűket is.
Rézdrótból hajlított gyűrű egy régi bambuszboton
Ez pedig egy igazán régi, kerámiabetétes spiccgyűrű
Ezek a házilag készült bambuszbotok gyakran egyrészesek voltak, tehát semmilyen toldás nem gyengítette anyagukat - így kitűnően megfeleltek a nádi pontyozás jelentette extrém igénybevételeknek is.
A horgászok találékonyságára, illetve az akkori szegényes horgászcikk-választékra jellemző, hogy a bambusznádon kívül még a legkülönfélébb anyagokból is készítettek horgászbotokat. Ilyenek például a harckocsi antenna, a párbajtőrpenge, illetve elvétve még fellelhetők bambusznád nyéltagú, fém spicctagú, valamint fém nyéltagú, üvegszálas spicctagú botok is.